Uzak'ta Mahmut ile Yusuf


Yusuf ile Mahmut’un arasındaki mevzu ikili ilişkilerde hep karşılaştığımız bir durumdur. Yusuf taşradan gelmiş; daha önce memleketten tanıdığı Mahmut Ağabeyinin kendisine yardımcı olacağını düşünerek ondan sadece bir ricacı olmasını istiyor. Kataloglarını çektiği seramik firmasının müdürüne rica edecek ve Yusuf işe yerleşecektir.

Aslında her ikisi içinde basit gibi görünen bir problem. Nasıl olsa büyük bir kentte sağlam tanıdıkları olan hemşerinin sayesinde kolaylıkla bir iş bulabilirsin. Filmi seyrederken hep bunu düşünmüşümdür. O karlarla kaplı tarlaları aşıp ana yola çıkan Yusuf bindiği minibüste büyük ihtimalle ilçe merkezine ulaşmıştır. Sonrasında ise bir şehirlerarası otobüse binip İstanbul’un yolunu tutar.

Belki bir plastik bardağın içinde sallama çay içer; yolu seyreder ve ardında bıraktıkları düşünür. Arada Mahmut Ağabeyinin ona kesin iş bulacağını düşünür. O kadar kendini inandırmıştır.

Onunla çıktıkları mecburi asistanlık seyahatinde de bu umudunu kaybetmez. Bir sigarasını dahi almamasına içerlese de belli etmez duyguların. Ben kurarım der. Sen yeter ki bu manzarayı kaçırma ağabey. Ben kurarım.

Mahmut tümüyle suçlanamaz Yusuf’un horlanmasında. Kentte belki binlercesi aynı şekilde davranacak Yusuf’a. Bir dal sigarasını alıp iki tellendirmeyecek. Hep hakir görecek.

Yusuf ve Mahmut ilişkisi daha devam edecek…

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Amiable brief and this fill someone in on helped me alot in my college assignement. Thanks you for your information.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Biliyor musun? İçimde Bir Orman Vardı

Bütün Keyifler Bizim Olacak