Her Doğum Bir MucizedirMehmet Altan, "İkinci Cumhuriyetin Yol Hikayesi" isimli söyleşi kitabında gelecekte eski Yunan filozoflarına benzer insanların çıkacağından bahseder. Zannımca, Altan'ın burada kastettiği, bir kaç disiplini bir arada ele alabilecek bir donanıma sahip bilimadamlarının artacağı ve buna uygun olarak ta üniversitelerde çok disiplinli bölümlerin açılabileceğidir.

Aslında bu tarz bilimadamlarına çok sık olmasa da rastlamaktayız. Aykut Kazancıgil, hem tıp ve farmakoloji alanında çalışmalar yapmış bir bilimadamıyken, sosyoloji alanında da önemli çalışmalara imza atmış iyi bir entellektüeldir. Onun sosyoloji alanında yaptığı çalışmalar özellikle Kaz Dağı bölgesinde yaşayan Yörük Türkmenlerin yaşayış, adet ve görenekleriyle ilgilidir. Ayrıca Anadolu Kültürünü inceleyen ünlü Fransız Sosyolog Jean Paul Roux'un eserlerinin Türkçeye çevirisini de o yapmıştır.

Buraya nerden geldim derseniz. "Her Doğum Bir Mucizedir" isimli nehir söyleşi kitabı, Kazancıgil'in hayat hikayesini kendi ağzından dinlemek ve Cumhuriyet Tarihi boyunca akademik hayatla ilgili önemli çözümlemelere ulaşmak isteyenler için yararlı bir kitap.

Yazıyı yakın dostu Hüsrev Hatemi'nin Kazancıgil'i ünlü sözlük yazarı, filozof ve tıp hekimi Fransız Paul-Emile Littré'ye benzeterek kaleme aldığı bir beyitle bitirelim.

Kazan-ı ilmi onun ölçülemez litre ile
Mir Aykut edilir belki kıyas Littré ile

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Biliyor musun? İçimde Bir Orman Vardı

Bütün Keyifler Bizim Olacak